אודות

ברוכים הבאים לאתר שמן טוב.

האתר כשמו כן הוא. נושאו שמן, ולא סתם שמן אלא שמן אֶתֶרִי.

מהו שמן אתרי?

מדובר בתוצר נוזלי תמציתי ומרוכז שנוצר ממיצוי חלקי צמח. עובדת היותו מאד נדיף, מקנה לצמח את ריחו האופייני. שמנים אתריים בשימוש נרחב בכל התרבויות בעולם מזה אלפי שנים.


בורכנו לחיות בתקופה מודרנית המאפשרת לנו להבין באופן מדעי את המרכיבים והתכונות הכימיות של השמנים, ולהסביר את השפעתן על גופינו.

בורכנו גם באפשרות ללכת לחנות ולקבל תמצית מוכנה באיכות טובה, במקום להזדקק לזקק עשרות ק״ג של תפרחות או עלים, כמו פעם.

שימוש בשמנים אתריים מאפשר לא רק איזון וחיבור בין הנפש לגוף, אלא גם פותר המון בעיות ״פיזיות״ בחיי היום-יום, כגון דימומים, מחזור כואב, עור מזוהם, חתכים, דלקות מפרקים, מחלות חורף ועוד… זוהי ״רפואת שטח״, זאת אומרת טכניקה שבאה לתקן חסרים, חסכים או עודפים בגוף, באספקט הפיזיולוגי והרגשי, כדי למנוע השתרשות בעיה שתהפוך למחלה.

שמי דן בונה.

מזה יותר מ 15 שנה ששמנים אתריים פלשו לביתי והפכו לשגרה יום-יומית.

מתוך התעניינות וסקרנות טבעית, נשאבתי לנושא המאד מורכב הזה.

ההתעסקות עם ריחות וטבעם של עשבים וצמחים טבוע בי מילדותי. הארומתרפיה מחזירה אותי תמיד לשנות ילדותי בשדות רמת השרון, שם הרחתי את הטיון הדביק, התבשמתי מפרדסי קיבוץ גליל-ים, נשמתי את ריח האדמה הכבדה בחורף, את הסלרי, התותים {כמובן…} ושאר גידולי השדה.

בצרפת למדתי שיאצו {מסאג׳ טיפולי יפני המבוסס על הרפואה הסינית} וגם טווינה שהיא מסאג׳ טיפולי, אחד מעמודי התווך של הרפואה הסינית. ארומתרפיה למדתי אצל מומחים בעלי שם, ומתחביב, זה הפך לדרך חיים ממנה גם אין דרך חזרה.

ארומתרפיה ביתית (Home Aromatherapy) מוגדרת כטיפול עצמי, לבישום ושימוש קוסמטי.

אני מרשה לעצמי במצפון שקט להרחיב את ההגדרה ולהוסיף ״טיפול וטיפול מונע״.

לראייתי, אנשים אמורים לקחת אחריות על בריאותם, להיות אקטיבים ובכך ימנעו מעצמם מחלות ולקיחת תרופות מיותרות. שמנים אתרים הם כלי שרת לראייה זאת.

יש לקחת מספר דברים בחשבון, ואולי גם לשנות דעות הרווחות בחברה, בעניין שמנים אתריים:

 1. שמנים אתריים זה לא משחק ילדים ב״כאילו״, אלא עולם טיפולי העומד בפני עצמו.
 2. נוטים לפרסם במדיות השונות, שאין מחקרים רפואיים בנושא שמנים אתריים {למרות שיש…}, אבל בתכלס, ה-כביכול ״תרופות הסבתא״ עובדות – ובגדול. כל מי שהתנסה במגע עם ארומתרפיה יאמר שמדובר בשיטת טיפול יעילה ומפתיעה. הקלה מהירה למיגרנה, לעקיצת דבורה, עצירת דימום, לחץ נפשי ועוד… והכל בזכות מספר טיפות של שמן אתרי. במרבית השמנים, יש עשרות עד מאות מולקולות חיות עם מטענים חשמליים שונים. למעשה הם טעונים ב״עודף״ או ב״חוסר״ של אלקטרונים ולכן הם נטענים או נפרקים בסביבה בהם הם נמצאים. כך הם משפיעים על סביבתם. ניסויי מעבדה כן קיימים והם הוכיחו שחלק מהשמנים בעלי יכולת אנטי אוקסידנט, אנטי בקטריאלית, אנטי ויראלית, קטילת פטריות וכד׳. 
 3. את הארומתרפיה משייכים ל״רפואה משלימה״. השאלה שעומדת היא – משלימה את מה בדיוק? לראייתי, הרפואה המערבית היא סוג של רפואה, כמו שהרפואה האיורוודית בהודו היא רפואה. כל דרך, כבודה במקומה, ואין האחת אמורה לזלזל בשנייה או לבוא זו על חשבון האחרת. שילוב גישות שונות לעיתים עדיף, לפחות כל עוד זה לא מזיק.
 4. נוטים גם לשייך את הארומתרפיה ל״רפואה הוליסטית״. לראייתי מדובר ב״מכבסת מילים״ מודרנית לאופן בו כבר הרמב״ם הגדיר את אותו דבר, בדרכו ובתקופתו, לפני יותר מ 800 שנה.
  ניתן מבחינתי לאפיין את ה״הוליסטיות״ כ״היגיינת חיים״ ולא לתת לקורא קונוטציה של חבורת הזויים שחיים בכפר השליו, מנותקים מהעיר התוססת, אוכלים חסה וברוקולי, ועושים מדיטציה כל היום. 

לסיום,

ההשקפה העומדת ביסוד הקמת האתר נועדה גם:

 1. להעשיר את הקוראים במידע. 
 2. לאפשר להבין שניתן להקטין את צריכת התרופות והתמרוקים בעזרת תזקיקי הצמחים הנושאים בתוכם כל כך הרבה סודות נחבאים.
 3. להרבה מהקוראים השימוש בשמנים יהיה הצעד האקולוגי הראשון שלהם. השמנים הם משאב שאינו מתכלה ואינו מזהם את הסביבה.   
 4. שימוש נבון בשמנים עשוי למנוע מחלות שונות ועשוי לרפא חלק ממחלות קיימות. מניעה היא התרופה הטובה ביותר.

האתר מוקדש לידידי אנדרה נחום ז״ל.

אנדרה היה מורה לשיאצו וארומתרפיה.

נתינה ונדיבות היו דרך חייו.

אצלו למדתי מספר שנים ודרכו הבנתי שבעזרת השמנים האתריים, הטיפולים מוליכים רחוק הרבה מעבר לנגיעה או הלחיצה בנקודות הדיקור הסיניות. 

שילוב בין שמנים נדיפים לרפואה הסינית הוא מתכון מנצח.

שני עולמות טיפוליים אנרגטיים עתיקים שמתשלבים ומשלימים זה את זה באופן נהדר, ממש כמו יין ויאנג. שניהם מפיחים בנו רוח נעורים ונותנים לנו פתרונות לבעיות יומיומיות בעולמנו הטכנולוגי המורכב.

עם הידע הזה, כל אחד יפיק את המיטב, לפי הבנתו ושיקול דעתו.

 • מאחר ומדובר בגישה אישית שאינה רשמית, חובה על הקוראים להתייחס לאתר בהתאם. 
 • יש באתר הרבה מתכונים להכנת תרכובות ״סינרגיות״ של שמנים צמחיים ואתריים. לכן אין אפשרות שמחבר האתר יקח אחריות על תערובות שנרקחו בבית על ידי הקוראים. 
 • אין להחשיב את הכתוב באתר {חלקו או במלואו} כעצה רפואית או הנחיה רפואית.
 • אין להפסיק טיפול רפואי ללא עצת הרופא המטפל. 
 • המחליט לטפל בבעיה רפואית על סמך הכתוב באתר, עושה זאת על דעת עצמו בלבד.