נדודי שינה

בעיית נדודי שינה עולה בהתמדה כבר שנים, בעולם המערבי המודרני.
היא מתאפיינת בקושי להרדם, או בשינה קלה מאד וקושי להרדם בשנית, והרגשה כללית בבקר ש״הסוללה לא נטענה״ בלילה. במקרים קיצוניים, לא מצליחים להרדם כל הלילה.

לפי אתר קופת חולים כללית, מדובר בתופעה שתפוצתה מוערכת בין 15 ל 30 אחוז מהמבוגרים בישראל.
העניין הוא, שברגע שהבעייה הופכת לתופעה, ונמשכת מעל מספר חודשים, שגרת החיים ואיכותם משתבשת לחלוטין ומתדרדרת במדרון מסוכן.
כמו בהרבה ״תופעות״ שאינן מטופלות בזמן, הן הופכות כרוניות. לנדודי שינה כרונים יצטרפו כאבי ראש ומיגרנות, דפיקות לב מואצות, סחרחורות, בעיות זיכרון, בעיות גניקולוגיות וכד׳.

ניתן לאמר די בוודאות שה{בה׳ הידיעה} גורם העיקרי הוא רגשות.
עבודה פיזית, לחץ בעבודה stress, בעיות בזוגיות או במשפחה, פקקי תנועה, כסף, עומס אינטלקטואלי או מחשבתי גבוה, בתוספת תזונה לקויה {בעיקר קרה מדי} או דלה מדי, או עשירה מדי…כל אילו פוגעים בתפקוד של האיברים הפנימיים של הגוף, ומכאן נובעת בעיית השינה.
הלילה היא ממלכת ה YIN אשר אמורה לשמור ולהכיל בתוכה את ה Yang. הראשון קשור לאנרגיה יורדת, השני לאנרגיה עולה. שניהם אמורים לשכון יחדיו בהרמוניה שכן אם אחד חלש מדי, מטבע הדברים השני יהפך דומיננטי. אם ה YIN חלש ולא מצליח לשמור על ה YANG, או אם הYANG חזק מדי ומחליש את הYIN, נמשיך להסתובב במיטה כמו שיפוד על האש.
בכל מקרה, מה שבטוח הוא שה-Shen או {בגדול} הנפש, או אנרגיית הלב, היא זו שנפגעת. כשמדובר בלב, הכוונה היא ערוץ האנרגיה או מרידיין הלב לפי הרפואה הסינית, ולא תיפקודו ה״מערבי״.

מספר סיבות שגורמות לנדודי שינה מנקודת מבט של הרפואה הסינית:

גורם 1:
מחשבות טורדניות, עקשניות, חוזרות ונשנות בתדירות גבוהה עד כדי כפייתית, מוגזמות, עודף עבודה ״אינטלקטואלית״ מחשבתית, תנודתיות במחשבות שעולות ויורדות כמו דחף, אובססיה על משהו ש״נתקע בראש״ בעניין כל שהוא {על בן/בת הזוג, מה אמר הבוס, פחד מדבר מה וכד׳}. הבעייה יכול לבטא את עצמה בדימום {מהאף למשל}, משמע אנרגיית הטחול נחלשה וקשה לה לשמור על הדם בכליו. כשאנרגיית הטחול נפגעת, ייצור האנרגייה צ׳י וייצור הדם נפגעים גם הם, ונוצר מהם ״חוסר״. החוסר ב״דם אנרגיית הלב״ מחליש את היכולת לשמור את ה״נפש״ כלואה בלילה, וכך נוצרים נדודי השינה. הדם הוא הנפש. גם ביהדות. הדם נושא את הנפש באמצעות אנרגיה. אם האנרגיה משובשת, זרימת הדם גם כן.
הסממנים יכללו בד״כ חלומות רבים, זיכרון בעייתי, עייפות ותשישות, חוסר תיאבון, חיוורון בפנים, חוסר ברק בעור והעיניים, סחרחורות, דופק לב מואץ וחלש.

גורם 2:
אנשים בעלי מבנה גוף חלש מטיבעו, או בעלי מחלות כרוניות, או אילו עם פעילות מינית מוגזמת {בעיקר גברים}- גורמים אילו מחלישים את אנרגיית הכליה שאינה מסוגלת לעלות לכיוון הלב. במילים אחרות, אלמנט המים YIN אינו יכול למתן את אנרגיית האש Yang הלב, שהופך להיות דומיננטי ״על חשבון״ אנרגיית הכליה או בלתי נשלט על ידי אנרגיית הכלייה.
במקרה הזה נראה נדודי שינה מלווים בתזזית וחוסר מנוחה רב, סחרחורת, גרון אדום ויבש, כאבי ברכיים וגב תחתון, הזעת לילה, בריחת זרע, לשון אדומה.

גורם 3:
אורח חיים לא מאוזן, תזונה עשירה מדי בשומן, תבלינים, אלכוהול, קפה, סוכר, מלח, תזונה קרה מדי כגון הרבה קולה, סלטים ומזון נא. כל אילה עשויים לפוגע באנרגיית הטחול והקיבה. {ושוב, לא מדובר בגישת טיפול מערבית} לא מדובר על ארוחת חג או מסעדה טובה מדי פעם עם המשפחה או החברים אלא על אורח חיים מתמשך. כך, כשהאנרגיה של שני האיברים נפגעת, המזון לא מעובד כראוי, הוא עומד, תוסס …העימדון גורם להווצרות מחולל מחלה שנקרה לחות, שמאיצה את הבעיה ויוצרת ליחה פנימית. הליחה מטבעה סמיכה וצמיגית. היא גורמת לעימדון ולחום שעולה מעלה ופוגע באנרגיית הלב או ״נפש״. במקרים כאילו, יהיו לנו בין השאר לחץ בחזה, כבדות, חוסר תיאבון, סחרחורות ועוד…

גורם 4:
גם הוא קשור למחשבות טורדניות כמו בגורם 1
מחשבות רבות קשורות לאנרגיית ערוץ הכבד. פגיעה בו פוגעת בכושר שלו לנקז דם {בלילה} ובפיזורו ביום. הפגיעה בו עושה אותו עזבני ורגיז, וגורמת לחום שעולה כלפי מעלה ותוקף {שוב} את האנרגיה של ערוץ הלב.
בנוסף לנדודי שינה, תלווה הרגשת עצבנות וזעם שבאים והולכים, כאבי ראש, מגרנות, פנים ו/או עניים אדומות ו/או יבשות וכד׳.

טוב, גמרנו עם הסינים, נמשיך הלאה:

כשדאגה לדבר מסויים או נקודתי {מאוחר, הילד לא הגיע הביתה} הופכת להרגשה קבועה, כלומר דואגים לכל דבר שזז וכל הזמן,
זו למעשה תופעה כרונית, דבר שעלול להוביל לההדרדרות עד כדי מצב דיכאוני – זה עניין של זמן, כי המידרון חלקלק…
מה עושים? לוקחים גלולות שינה.
מה עושה גלולת שינה?
בחלק מגלולות השינה ישנם חומרים ש״מבטלים״או ״מנטרלים״ את החלק האחרון של השינה. זהו שלב שנמשך בערך 10-15 דקות, עם פעילות מוחית מוגברת ומרובת חלומות. זהו השלב בו אנו ״מאחסנים״ את האירועים שעברנו ביום הקודם במגירת ה״תת מודע״.
השינה והחלומות הם ערובה לבריאות פיזית, רגשית ואיזון נפשי תקינים. השינה מגנה על המוח. לכן, לקיחת כדורי שינה על בסיס קבוע ולאורך זמן משתיקה את הבעייה אבל לא פותרת אותה מהיסוד.

חדשות טובות – יש מה לעשות !
ברגע שתחליטו שנמאס לכם לספור כבשים, אנו כבר במחצית הדרך ללילה רגוע.

אז מה עושים?
נתחיל מהקל אל המורכב:

 1. כמובן, נתחיל עם הגיינת חיים שנראית הזוייה לאנשים טכנולוגיים:
  בערב, לא להתעלם מהפיהוקים הראשונים, וכשמרגישים עייפים ללכת לישון על מנת לא לאחר את הרכבת.
  להפחית עד כמה שניתן שעות מסך טלויזיה, מחשב וטלפון נייד.
  לבעלי משקפיים – לבקש מהאופטיקאי לוודא שיש מסנן כחול על העדשות. זה ציפוי לא נראה…זה לא שקף.זה מגן מקרינת המסכים של המחשב והטלפונים.
  להמנע מצפייה בסרטי מתח ואימה בערב, בטלויזיה.
  לאכל ארוחה קלה בערב, עד שעה 1900 ללא קפה, אלכוהול, בשר וחריף, סודה, שוקולד ומעוררים אחרים. העדיפו מזון קל לעיכול כגון אורז מלא, עדשים וכד׳ וכמובן ירקות ירוקים ללא הגבלה. חליטת לואיזה או נענה עדיפה על תה.
  לא לישון מייד אחרי הארוחה.
  לחזור לקרא ספר טוב {לא מתח} במיטה
  להמנע מסיגריות בערב {חום ואנרגיית יאנג שמכניסים לגוף…}
  להוציא טלויזיה וטלפון נייד מחדר השינה
  ליצור הליך מסודר, כמו טכס להכנת שנת הלילה
  אם מישהו ממלא אמבטיה {במדינת המדבר שלנו}, עשו זאת לפני השינה משום שזה מאד מרגיע. להלן מספר שמנים אתריים שתערבבו מראש, ולהוסיפם כתערובת בזמן שהאמבטיה מתמלאת: 4 טיפות שמן essence תפוז, 4 טיפות שמן essence מנדרינה, 4 טיפות שמן ברגמוט, 4 טיפות שמן ריחן {בזיליקום}, כף שמן קיק. להשאר במים 15-20 דקות, להתנגב ולהכנס למיטה.
 2. בתקופת לחץ בעבודה או בחיים האישיים, עשו לעצמכם טובה, מיצאו מישהו/י טוב למסג׳ יפני שיאצו או מסג׳ סיני טוינה, ועדיף כאילו שיודעים לשלב זאת עם שמנים אתריים. זה לא פינוק. מדובר במסאג׳ים אנרגטיים ולא ליטופי סקס כפי שחלק מכם נוטה לחשוב ולחייך מתחת לשפם…מתחים נפשיים מותחים לנו שרירים, תופסים לנו ת׳צוואר, ת׳גב התחתון ופירוט די גדול קיבלתם מקודם. מטפל טוב יודע לשחרר באמצעות מסאג׳, את נקודות האנרגיה החסומות, וזה שווה כל גרוש.
 • שתי סינרגיות של שמנים אתריים, לשים בדיפיוזר {מכשיר פיזור}  במשך 20 דקות בחדר השינה, עד רבע שעה לפני שהולכים לישון:
  10 טיפות שמן אתרי לבנדין
  30 טיפות שמן essence תפוז
  10 טיפות שמן אתרי וורבנה לימונית {לואיזה}
 • או
  5 טיפות שמן אתרי אילנג-אילנג
  30 טיפות שמן אתרי פטיט-גריין-ביגרד
  15 טיפות essence מנדרינה

התערובות האילו מאד מרגיעות ומשרות אוירה נעימה. לשכב ולנשום עמוק ולאט, להתרכז בנשימה ובנשימת בטן.

3. להניח את כפות הרגליים בקערת מים חמים {לא חמים מאד} עם מעט מלח גס. זה מרגיע. בכף הרגל ישנה נקודת הדיקור מס׳ 1 של ערוץ אנרגטי של הכליה. ערוץ זה ממלא לנו את הסוללה וגם אחראי וקשור לשינה טובה וללילה. חימום קל של הנקודה יעורר את האנרגיה של הערוץ, וישפר את איכות השינה.
לאחר מכן, לקחת 5 טיפות שמן אתרי לבנדר ולערבב עם מעט שמן שקדים, לעסות את כף רגל ימין בכיוון השעון, ולאחר מכן את רגל שמאל. לשכב במיטה, להנות מהריח ולא לחשוב על כלום. רק להתרכז בנשימה.

שמן מיורן Origanum majorana מאד מרגיע את מערכת העצבים, מוריד לחץ והתכווצויות או עוויתות שרירים…..{לא פעם קשה לנו לנשום כי בית החזה תפוס}… 3 טיפות ממנו מדוללות ב 5 טיפות שמן שקדים….מהתערובת למרוח ולעסות את כפות הרגליים, מעט בשורשי כפות הידיים הפנימיות, פלקסוס {מקלעת} השמש מתחת לקשת הצלעות …. לפי הצורך.

4. אם מתעוררים בין 2300 ל 0100 או בין 0100 ל0300 בלילה זה מחזיר אותנו לחוסר איזון אנרגטי שהוסבר בהתחלה,
ערוץ הכבד וכיס המרה ״טעונים״ מידי.

אם כך, להלן טיפול קל:
יקיצה בין 1 ל3 לפנות בקר:
טיפת שמן אתרי אחת של שמן אתרי וורבנה לימונית {לואיזה} מהולה ב3 טיפות שמן שקדים. לעסות מספר דקות בכיוון השעון בנקודת דיקור ״כיס מרה 41״ שנמצאת במעלה גב כף הרגל, בין האצבע החמישית לרביעית {מטא טארס} .לעשות את זה בבקר ובמשך שבוע. בתחילה רגל ימין ולאחר רגל שמאל.
בנוסף, טיפת שמן אתרי לבנדר אספיק או שמן אתרי טיון דביק, מהול בשתי טיפות שמן שקדים. לעסות נקודת דיקור ״מעי-גס 3״ שנמצאת באצבע המורה {לאורך הצד הפונה לאגודל} עד מפגש הגבול במעלה כף היד, בגבעה המחברת בין האגודל לאצבע},  3 פעמים ביום במשך שבוע.

יקיצה בין 3 ל5 לפנות בקר
2 טיפות שמן קליפת לימון על חתיכת קוביית סוכר או מעט דבש, להשאיר להתמוסס מתחת ללשון.
+
טיפת שמן אתרי ארז האטלס מעורבב עם שתי טיפות שמן שקדים.
לעסות את נקודת הדיקור ״כבד 3״ בגב כף הרגל, {מפגש המטטרס-פלנג׳יאלי} בבקר, במשך שבוע. עיסוי בכיוון השעון, רגל ימין ולאחר רגל שמאל.
+
2 טיפות שמן נרולי עם 4 טיפות שמן שקדים.
לעסות נקודת דיקור ״ריאות 9״ באיזור רצועת השעון, 3 פעמים ביום במשך שבוע.

להתמצאות טובה יותר בנקודות הדיקור, ליחצו כאן
ישנו תכשיר מדף מוכן של תערובת שמנים מרגיעה, משחררת ומעודדת הירדמות…כנסו לקישור.

יש עוד הרבה מה לעשות ומה לעסות….
בנתיים, לילה טוב

 

גלילה לראש העמוד