וטיבר

צרפתית

Vétiver - Racine

לטינית

Vetiveria Zizanoides

אנגלית

Vetiver - Root

שמן אתרי

מיוצר משורשים

שמו התנוסס מעל בקבוקי הבושם היוקרתי הגברי המיתולוגי מבית Guerlin בשנות החמישים.
בעל ניחוח בלתי ניתן לחיקוי, מורכב, אדמתי, מעושן, טחוב, חם, עיצי, עמוק.

ה Vetiver הוא צמח רב שנתי יליד סרי לנקה והוא מוביל אותנו למסע תת קרקעי עמוק.
ריח של שורש הנעקר ממעמקי האדמה, אורכו בין 3 ל 4 מטר. למעשה לצמח סבך שורשים ״ספוגיים״ שיודעים להחזיק טוב את האדמה ולכן הם מונעים סחף.

לפי הרפואה המסורתית ההודית, השורשים יונקים את העוצמה הטמונה באדמה. בזכות עומק השורשים, הצמח שורד בעונות צחיחות. במקומות מסויימים נהגו לארוג וילונות עם סיבי השורשים הריחניים על מנת להגן על הבית.
מאחר והשורשים סופחים אליהם את אנרגיית האדמה בה הם שתולים, יתכנו כמובן ״גוונים״ שונים בהתאם למיקום הגיאוגרפי והרכב האדמה.

השמן בעל מורכבות ביוכימית גדולה במיוחד ונדירה. יותר מ 150 מולקולות ביוכימיות ועוד כאילו שלא זוהו עדיין. בערך 40% ססקויטרפן ו 30% ססקוטרפנול כלומר בעל יכולת השפעה נוירו-פסיכו-אנדוקריני.
כידוע, הניחוח משפיע על מצב הרוח שלנו. מדובר באוצר לצרכי תחזוקת מורל גבוה, דבר שתורם לחוסן הבריאות הכללית. בנוסף נמצא בו אסתר {נוגד דלקות ומרגיע}, וקטונים בכמות קטנה ולא רעילה.
מזוהה עם צ׳אקרת השורש, צבע אדום בוהק.

שילוב של שמן הוטיבר בתערובת למסאג׳ תהיה מצויינת. גם תתרום לשיפור מצב הרוח וגם נוגד חימצון פעיל. איזון גופני ונפשי !
מומלץ לשלב אותו למסאג׳ עצמי לפני שיעורי יוגה, פילאטיס, צ׳יקונג, מדיטציה, מתיחות שרירים וכד׳.

מי שמחפש ביטחון כפי שאמא אדמה יודעת לתת, מי ש״מעופף״ וצריך ״לרדת למטה״, מי שמחפש שורשיות, עומק, היאחזות, התעמקות, קשר לאדמה ולמציאות…למי שקשה להתרכז….הוטיבר פה בשבילו.

תכונות ושימושי וטיבר:

מרגיע חרדות ודאגות, מעודד חיזוק מערכת חיסון, מעודד זרימת דם ולימפה, מעודד פעילות כבד.

וטיבר מטפל ב:

דליות ברגלים, מתח ותשישות נפשית או פיזית, מחזור לא סדיר, זיהומי עור, כאבי שרירים אורטיקריה.

חשוב לדעת

השמן אינו מתאים ולא מומלץ לנשים בהריון או מניקות, לילדים ואנשים חולי סרטן תלוי הורמון {אסטרוגן-לייק} בהווה או בעבר, לאפילפטיים, לא לאנשים הנוטלים תרופות מדללות דם.

לנשים שסיימו את תקופת ההנקה, השמן יעזור לחזור למסלול החיים הרגיל ומקדם את שובו של המחזור החדשי. במקרה כזה, וגם לנשים הסובלות ממחזור לא סדיר, ניתן לעסות את הבטן התחתונה פעמיים ביום עם שמן וטיבר, מדולל בשמן גלעין משמש ביחס של 5%, כלומר, על כל 5 טיפות שמן אתרי נוסיף 95 טיפות שמן צמחי.

במבער או מכשיר פיזור לדלל את השמן עם שמנים נוספים.

גלילה לראש העמוד